Inkontinence nemusí být tabu

Neschopnost organismu udržet moč nebo-li inkontinence je velice rozšířeným problémem. Dokonce častějším než astma či deprese. Stejně tak častý je i stud lidí, zejména pak žen, aby vyhledali odbornou pomoc.

Urolog nebo urogynekolog před zahájením léčby provede speciální vyšetření, podle kterého se stanoví přesná příčina onemocnění.

 

Hlavní příčiny inkontinence nejčastěji bývají dvě:

1. Ochabnutí svalů pánevního dna (stresová inkontinence)

Je to nejčastější typ inkontinence a jde především o ochabnutí kruhových svalů, které tvoří „svěrač“ a uzavírají močový měchýř a dále jde o svaly pánevního dna, které „drží“ orgány v malé pánvi na svém místě. Ochablé svaly mohou ztratit svou pružnost a pevnost např. po těžkých porodech nebo nadměrné a dlouhodobé fyzické zátěži. K neovladatelnému úniku moči dochází například při doskoku, kýchnutí, zakašlání, běhu, zvednutí těžkého břemene nebo natáhnutí se do výšky např. při věšení prádla.

U této příčiny inkontinence je důležitou součástí léčby fyzioterapie – posilování svalů pánevního dna. Fyzioterapeut doporučí soubory cviků, které je dobré provádět pravidelně. Pravidelné cvičení svaly pánevního dna posílí a zpevní. Je to velmi efektivní způsob léčby a má překvapivé výsledky. Pacientky mohou zaznamenat zlepšení potíží již po třech měsících nebo i dříve v některých případech později. Velice záleží na trpělivosti a opravdu každodenním posilování. Příjemným vedlejším efektem cvičení je také třeba zkvalitnění sexuálních prožitků a zlepšení stavu bederní páteře a kyčlí. Teprve až v případě, že tato terapie nebude úspěšná, by mělo být zvažováno operativní řešení.

 

Také je vhodné dodržovat pravidla zdravého životního stylu a udržovat si „svou“ váhu, neboť obezita může být také jednou z příčin ochabnutí svalů pánevního dna.

 

2. Náhlé stahy svaloviny močového měchýře (urgentní inkontinence)

Druhou příčinou může být vznik náhlých, křečovitých stahů svaloviny močového měchýře s následným neovladatelným únikem moči. V situacích, kdy by měchýř měl být uvolněn a shromažďovat moč, může zvýšená aktivita jeho svalstva vyvolávat nutkání na močení. Tento stav se může rozvinout v důsledku poranění nervového zásobení močového měchýře, zánětlivým procesem v malé pánvi nebo jako důsledek psychosomatického onemocnění, například při úzkosti.

Problémy spojené s urgentní inkontinencí lze řešit farmakologicky zejména v případech zánětlivých onemocnění. Lékaři dnes mají k dispozici řadu moderních přípravku, které zklidňují svalovinu močového měchýře nebo posilují svěrač močové trubice a tak upravují jeho vyprazdňování. Pacientům trpícím tímto typem inkontinence je doporučováno, aby si vedli deník (tzv. mikční deník), do kterého si zapisují množství tekutin, které vypili, a množství moči, kterou vyloučili.

V případech, kdy se jedná o onemocnění psychosomatické je dobré vyhledat také psychoterapeuta. Začněte pracovat na zvýšení svého sebevědomí a stavů úzkosti se můžete zbavit zároveň s neovladatelným únikem moči.

Drobné rady na závěr

 • Snažte se dodržovat pitný režim. Je to velice důležité zejména pro vaše ledviny a srdíčko (a samozřejmě se to týká celého těla).
 • Používejte vložky speciálně upravené k záchytu moči. Nepoužívejte menstruační vložky, které jsou uzpůsobeny na zachycení krve. Vložky a další inkontinenční pomůcky jsou diskrétní, hygienické a velmi savé a jejich povrch tak zůstává stále suchý. Zároveň mají schopnost účinně absorbovat nepříjemný pach.
 • Inkontinenční pomůcky jsou většinou hrazeny z nemocenského pojištění. Informujte se u svého lékaře.

Inkontinence nemusí být tabu patří do témat
 • Jana 10.10.2014 10:52:30

  Ive je skvělý! mě pomohl moc a konečně můžu jít mezi lidi bez toho, aniž bych řešila nějaké vložky., nebo nějakou jinou záchranu!

 • ive Monika 08.09.2014 11:12:57

  Na inkontinenci doporučuji IVE inkontin!

 • ive Ivana 01.09.2014 12:56:53

  Tabu to uplne byt nemusi. jsem spokojená s IVE a nestydím se za to ze mi moc pomohlo.

 • ive Petra 14.08.2014 08:22:57

  Hrozne jsem se stydela,ale zasla jsem se poradit do lekarny a vyzkoušela IVE inkontin. Beru ted ctvrty mesic a moc dekuju, ze něco takového existuje.

 • ive Sabča 03.07.2014 12:48:52

  Pravda, nemusí byt tabu, když uzivate ive inkontin, ten zatím každému zabral

 • ive Martina 16.06.2014 13:57:50

  Inkontinence je zakeracka zakerna, jsem rada ze existuje IVE a ze jsem se jí zbavila

 • inkontinence renata 14.04.2014 15:18:49

  IVE také beru pravidelne, moc mi pomáhá.

 • inkontinence jana 14.04.2014 15:16:08

  Nemuselo by byt tabu,kdyby se nepodceňovala. ja na inkontinenci beru ive inkontin

 • inkontinence Iva 10.03.2014 13:20:51

  nemusi byt opravdu tabu. je to bezna věc, se kterou se da většinou něco delat. me moc pomohl ive inkontin, kooupila sjem v lekarne tady u nas a pravidelne uzivam, zlepseni jsem zacala pocitovat velice rychle.

 • ive Zdenka 20.01.2014 13:39:03

  Inkontinenci skoro nemam, ani uz nepouzivam Tena vlozky, nepotrebuju je. Zacala jsem totiz uzivat IVE inkontin a to mi moc pomohlo.

 • Inkontinence Kateřina 19.09.2013 09:41:46

  Jsem ráda, že jsem narazila na tento článek a zkušenost s Elisonem. Hodně jsem o něm četla a bála se ho vyzkoušet. Když ho chválíte, tak doufám, že i mě pomůže stejně a konečně nebudu každých 5 minut vyhledávat wc. Moc děkuji

 • Jiřka 14.05.2013 12:33:53

  Děkuji Vám za radu! Elison jsem si nedávno taky objednala a jsem hrozně ráda, že jsem na Vás narazila. Přišel mi domů 2. den a účinky jsem poznala za krátkou dobu. Je přírodní a určitě si ho budu kupovat.

 • Milada 20.03.2013 10:15:46

  Ráda bych se podělila o dobrou zkušenost s tabelty Elison. Vyzkoušela jsem už kdysi něco a výsledek žádný. Teď jsem spokojená, necpu do sebe chemii a cítím se mnohem lépe..

 • pomoc remi78 06.02.2010 11:49:56

Adresář

Poradna na téma Inkontinence

Diskuze na téma Inkontinence

 • Monika 26.11.2016 19:11 Inkontinence

  Proc bych brala prasky plne chemi a nicila si telo dkyz to jde predci i jinak :) ejste ze ziju v…

 • Tereza 20.11.2016 13:11 Inkontinence

  Tak o tom jen neuvazuj a nejak to res, ne vzdy se musi brat zrovna prasky aby si nejako zmirnila…

 • Anicka 11.11.2016 07:11 Inkontinence

  A tak co brat kdyz ne prasky, nevim o nicem jinem co by mi bolest zmirnilo ale hned bych to brala

 • Ilona 15.10.2016 13:10 Inkontinence

  Elis: No prasky neber, je to zbytecne cele chemie

 • Jana 30.09.2016 09:09 Inkontinence

  Dobrý den, jsem 3 měsíce po druhémporodu a začala jsem mítproblémy s únikem moči. Jakjsem se dočet…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku