Inkontinence v těhotenství

Inkontinence těhotných žen je stresová inkontinence. Téměř 60 % žen si stěžuje na inkontinenci během těhotenství a 32 % jí trpí po porodu.

V posledních třech měsících těhotenství odchází některým ženám samovolně malé množství moče, obvykle při smíchu nebo kašli, kýchání či větší námaze. Příčinou je oslabení svalů pánevního dna, které jako závěsná síť leží pod celou pánví. Tyto svaly podpírají močový měchýř, pochvu a konečník a pomáhají udržet močový měchýř uzavřený v okamžiku, kdy je na něj vykonaný tlak, ať už kýchnutím, kašláním nebo nějakou fyzickou námahou.

Ženy, které mají pánevní dno oslabené, nemají svalstvo natolik silné, aby zabránilo úniku moči. Navíc častý únik moči dráždí pochvu, takže může způsobit záněty a svědění. Také může docházet k podráždění kůže, infekcím a ekzémům mezi nohama. Ženy, které trpí stresovou inkontinencí, jsou mimoto vystavené většímu riziku zánětu močového měchýře, protože trvalé vlhko a následné mytí odstraňují z pochvy zdravé bakterie, které zabraňují infekcím.

Jak zvládnout inkontinenci

 • Vynechte potravu a nápoje, které dráždí močový měchýř, například kávu a ostatní nápoje obsahující kofein, citrusové plody a šťávy, rajčata, kořeněná jídla, perlivé nápoje (i neslazené) a alkohol ve všech formách.
 • Při pocitu, že kýchnete nebo budete kašlat, nebo máte-li zdvihnout něco těžkého, dělejte cviky svalstva pánevního dna nebo zkřižte nohy.
 • Snažte se předcházet infekcím močových cest .
 • Snažte se předcházet zácpě, protože tuhá stolice může tlačit na močový měchýř. Rovněž přílišný tlak na stolici může oslabit svaly pánevního dna.
 • Udržujte mírný váhový přírůstek. Nadměrný přírůstek může zvýšit tlak na močový měchýř.
 • Některé ženy pociťují nutkavou inkontinenci, náhlé, nepřekonatelné nucení na moč. Pokud vás tato inkontinence trápí, zkuste tento stav zmírnit cvičením močového měchýře. Močte častěji asi jednou za třicet minut , dříve než dojde k nekontrolovatelnému nucení. Po týdnu zkuste postupně prodlužovat dobu mezi návštěvami toalety.
 • Nezapomínejte vypít nejméně osm sklenic tekutiny během dne, i když trpíte stresovou inkontinencí. Omezeni příjmu tekutin nepomůže svalům močového měchýře udržet moč a může vést k infekcím močových cest nebo až k dehydrataci.
 • Procvičujte svědomitě pánevní dno. Je to prospěšné nejen pro překonání inkontinence, ale pomáhá to posilovat pánevní svaly pro porod a zotavování po porodu. Může to trvat týdny, než uvidíte nějaké zlepšení, vytrvejte.

Zásady cvičení

1. snažíme se cvičit denně, 10-20 minut
2. cviky ze začátku opakujeme méněkrát, co zvládneme
3. správně dýcháme
4. nezáleží na množství cviků, spíše na kvalitě provedení
5. před cvičením se vymočíme
6. svěrače můžeme cvičit i při močení - přerušujeme močení
7. cvičíme pokud možno v klidu, když máme dostatek času

Vždy se však přesvědčte čichem, že prosakující tekutina je opravdu moč, Pokud tekutina nebude mít pach moči, ihned to sdělte svému lékaři, protože je zde určitá možnost, že je to plodová voda (amniová tekutina). Pokud jste si jista, že je to moč, řekněte to svému lékaři při příští návštěvě.

Máte se stresovou inkontinencí vlastní zkušenost. Pomohlo vám cvičení?

Inkontinence v těhotenství patří do témat
 • ive martina 22.09.2014 11:19:50

  Na inkontinenci je vhodný IVE inkontin.

 • nestydět se to říct doktorovi Ricana 23.07.2014 23:46:54

  Já mám taky problémy se stresovou inkontinencí před porodem, mám osm týdnů do porodu a stačí, abych se rozesmála nebo se lekla nebo kýchla a mám "problém". Ale své gynekoložce jsem to normálně řekla. Nosím teď pro jistotu inkontineční vložky, doporučila mi tabletky Incovenal a sérií kegelových cviků. Prý se nemám bát, mělo by to odeznít nepojzději po po porodu.

 • inkontinence Renata 11.02.2014 08:05:16

  Inkontinence je potvora zakerna. jsem rada ze jsem se ji zbavila. ALe vse jen díky ive inkontin.

 • Miruš 08.01.2014 19:09:12

  Také se u mě inkontinence objevila v těhotenství. Během těhotenství to pro mne nebylo tak překvapivé, přisuzovala jsem to mimo jiné tomu, že děťátko mi prostě tlačí na močový měchýř, nicméně inkontinence mi zůstala i po porodu a cítila jsem se kvůli tomu hrozně. Styděla jsem se to komukoli říct. Ale v podstatě jediná pomoc, která na to je, je opravdu cvičit, aby se to svalstvo posílilo. K tomu jsem brala i dýňové tablety z lékárny a dalo se to dohromady. Těžko říct, zda by to časem třeba neodeznělo úplně samo, ale určitě jsem to urychlila.

 • otázka Hana 01.09.2010 09:26:37

  Chtěla jsem se zeptat, myslím si, že mě tento problém trápí také, ale nejsem si jistá, zda to není plodová voda. Jsem ve 38 týdnu. Stává se mi to, pokud se mi chce čůrat a nebo když jdu ze záchoda. V noci chodím na záchod jednou, nebo dvakrát, takže nejhorší je to, když ráno vstávám. Prý to zaručeně poznám podle zápachu. Je trochu nakyslý, takže nevím. Prosím, poraďte.

 • Zajímavé informace Veronika Šamousová 26.04.2010 11:01:48

  Nyní jsem třetím trimestru a také mě tento problém občas trápí, ale doufám, že po narození prcka to odezní. V začátcích mi dost pomohly stránky www.Inkontina.cz které mi poskytly mnoho informací o tomto problému...

 • inkontinence administrator 26.02.2010 13:25:10

  Já jsem měla s inkontinencí problémy v posledním trimestru těhotenství, ale jen pokud jsem si potřebovala kýchnout nebo zakašlat, což má asi hodně nastávajíchc maminek:-)


Adresář

Poradna na téma Inkontinence

Diskuze na téma Inkontinence

 • Monika 26.11.2016 19:11 Inkontinence

  Proc bych brala prasky plne chemi a nicila si telo dkyz to jde predci i jinak :) ejste ze ziju v…

 • Tereza 20.11.2016 13:11 Inkontinence

  Tak o tom jen neuvazuj a nejak to res, ne vzdy se musi brat zrovna prasky aby si nejako zmirnila…

 • Anicka 11.11.2016 07:11 Inkontinence

  A tak co brat kdyz ne prasky, nevim o nicem jinem co by mi bolest zmirnilo ale hned bych to brala

 • Ilona 15.10.2016 13:10 Inkontinence

  Elis: No prasky neber, je to zbytecne cele chemie

 • Jana 30.09.2016 09:09 Inkontinence

  Dobrý den, jsem 3 měsíce po druhémporodu a začala jsem mítproblémy s únikem moči. Jakjsem se dočet…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku